Yleiskokouksen päätöksiä 7.11.2020

Seuran yleiskokous on päättänyt laskea täysjäsenen jäsenmaksun 80 euroon. Johtokunta esitti kokoukselle suurempaa pudotusta jäsenmaksulle, mutta kokous päätti laskea jäsenmaksua maltillisemmin tässä vaiheessa. Kuntouintijäsenmaksun suuruudeksi yleiskokous päätti 50 euroa. Kuntouintijäsen on oikeutettu käyttämään seuran uimahallivuoroja kuten täysjäsenetkin. Muita täysjäsenen etuja ja oikeuksia kuntouintijäsenillä ei ole. Nämä jäsenmaksut astuvat voimaan vuoden 2021 alusta.

Yleiskokous päätti myös Sukeltajaliitto ry:stä eroamisesta. Oulun Vesimiehet ry ei ole enää Sukeltajaliitto ry:n jäsen vuoden 2020 Joulukuun jälkeen. Laitesukeltajajäsenille tämä näkyy lähinnä siten, että Sukeltaja -lehti ei enää tipahda postilaatikkoon. Uppopallojaos eriytyy omaksi seurakseen ja liittyy Sukeltajaliittoon.

Sukeltajaliitto ry:n henkilöjäseneksi voi halutessaan liittyä. Vuonna 2021 Sukeltajaliiton henkilöjäsenyyden hinta on 28 euroa.